11 listopada - Święto Niepodległości
7„Spośród słów używanych nieczęsto,
Tłumnie dzisiaj na place wybiegło Słowo piękne,
jak honor i męstwo,
Słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ.”
(Marcin Wolski „Niepodległość”)
08 listopada uczciliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Wiersze recytowane przez uczniów oraz pieśni patriotyczne śpiewane przez chór szkolny „Wesoła Nowina” wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy też solistów naszego chóru. Pamiętajmy, że to dzięki niezłomności naszych przodków możemy dzisiaj cieszyć się wolnością, z dumą śpiewać hymn narodowy i wywieszać biało-czerwone flagi.
Międzynarodowy Dzień Artystów
23Międzynarodowy Dzień Artystów to szczególny moment, by zatrzymać się i docenić wkład artystów w nasze życie. 25 października świętujemy nie tylko talent i pasję twórców, ale także ich zaangażowanie w budowanie naszej wspólnej kultury.
Pragnąc przybliżyć sylwetki artystów światowego formatu, nasi uczniowie pod opieką pani od plastyki i wychowawców, wykonali piękne prezentacje. Mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły Olgę Tokarczuk (kl. 1b, 2b 3b), Stanisława Wyspiańskiego (kl. 2a i 3a), Leonardo da Vinci (kl.4), Olgę Boznańską (kl.5), Vincenta van Gogha (kl.6), Pabla Picasso (kl.7) oraz Fridę Kahlo (kl.8). Sylwetki Mistrzów, ciekawostki i ich dzieła były przygotowane perfekcyjnie!!! Gratulujemy pomysłów i odwagi podczas występów! W nasze szkole rosną prawdziwi ARTYŚCI!
JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE !
8JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!
To hasło przewodnie Kampanii Społecznej, do udziału w której nasza szkoła została zaproszona przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braillea w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. W ramach tej akcji psycholog szkolna i p. Ilona Nowak (nauczyciel świetlicy) podjęły szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Od 07.10.2024r. do 21.10.2024r. nasi uczniowie (najpierw uczniowie klas wczesnoszkolnych 1, 2, 3 a następnie uczniowie klas 4,5,6,7,8 uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt.: Jak można zastąpić wzrok, jak patrzeć dłońmi? Chętni uczniowie mogli sprawdzić czy łatwo jest wykonywać proste codzienne czynności, kiedy się nie widzi np.: usiąść na krześle, poruszać się z użyciem biał
Dzień Edukacji Narodowej.
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. „Dzień Nauczyciela” jest jednym z najważniejszych świąt edukacyjnych obchodzonych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. To okazja do docenienia pracy nauczycieli i pracowników oświaty, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości społeczeństwa.
Otwarcie Eko Ogrodu "Cztery poru roku"
17W dniu 30 września 2024 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie!
Po wielu miesiącach wytężonej pracy, na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Dąbrowie pani Dominiki Sosnowskiej, spotkaliśmy się, aby wspólnie i uroczyście otworzyć szkolny Eko Ogród dydaktyczny „Cztery pory roku”. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 148,500 oraz środków własnych w kwocie 16 500,00 Łącznie koszt zadania wyniósł 165 000,00 zł.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Szkoło, wróciliśmy. Nowy rok szkolny uroczyście powitany! Niech każdy jego dzień będzie pełen wyzwań, inspiracji i sukcesów! Powodzenia !
Apel z okazji ŚWIĘTA CHRZTU POLSKI
1Dnia 11 kwietnia w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy akademia z okazji ŚWIĘTA CHRZTU POLSKI. Święto to zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 22 lutego 2019 roku.
Historycy są pewni, ze chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I w Wielką Sobotę dnia 14 kwietnia 966 roku dał początek tworzeniu się państwa polskiego. Tą ważną uroczystość nasza społeczność szkolna uczciła odświętnymi strojami i uroczystą akademią w czasie której usłyszeliśmy wiersze i pieśni, również solowe sławiące to ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu. Podczas występu uczniów klasy VI i VIII mogliśmy podziwiać m.in.. deklamację wiersza o świętym Wojciechu jak i również zanucić pieśń Bogurodzicę – pierwszy hymn polski w wykonaniu naszego szkolnego chóru. Było to ważne pouczające patriotyczne wydarzenie w naszej szkole. Uroczystą akademię przygotowali wybrani uczniowie klas VI, VII i VI
Uczniowski Klub Sportowy Kometka
29 lutego 2024r. powstał w naszej szkole Uczniowski Klub Sportowy KOMETKA. Na treningi przychodzą uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, mieszkańcy gminy i goście.
Od trzech lat grupa entuzjastów badmintona spotykała się co tydzień na treningach, na sali gimnastycznej.
W sobotę 23 marca na naszej hali sportowej odbył się pierwszy Wiosenny Turniej Badmintona o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy.
Nasza szkoła dołączyła do kampanii respektuj.pl
To pierwsza taka kampania w Polsce, przewidziana na kilka lat, w której polskie szkoły - nauczycieli i uczniów wspierają znani i cenieni artyści, dziennikarze, ludzie mediów - wspaniali, nieszablonowi, troszczący się o świat wokół nich.
Inicjatorem i twórcą projektu jest Dariusz Martynowicz. Patronat nad projektem objęły: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Orange oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Wspiera nas także Go Jump, a partnerem technologicznym projektu jest Dell Technologies.
Jarmark już za nami......
Było pięknie... (fotoleracja)
23
Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy!!!!
Już wszystko gotowe.....
6
15.10.2023 Dzień Białej Laski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (w dniu 23.10.23r. w Filii Parlino) w klasach (1, 2, 3) odbyły się warsztaty tematyczne dotyczące rozumienia świata osób niepełnosprawnych. P. psycholog Jolanta Tota, tłumaczyła dzieciom pojęcia m.in. co to jest niepełnosprawność, do czego służy narząd wzroku, słuchu, dotyku oraz ponadto opowiadała o przedmiotach, które pomagają osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu. Uczniowie zastanawiali się nad tym, co sprawia osobom niepełnosprawnym najwięcej trudności. W grupie przedszkolnej (zerówka) dzieci zapoznawały się z obsługą białej laski, ćwiczyły sensoryczną blokadę wzroku wraz z możliwością bezpiecznego pokonania przeszkody.
Zdjęcia w szkole
2 października 2023 będą robione zdjęcia w szkole. Trzeba się przygotować i pomyśleć, które wybrać.
Rozkład jazdy autobusów szkolnych na rok 2023/2024
Kurs nr 1 do SP Stara Dąbrowa
7.10 Parlino
7.15 Storkówko
7.20 Załęcze
7.25 Łęczyca
7.30 Tolcz
7.35 Łęczyna
7.40 Stara Dąbrowa Szkoła
7.45 Kicko
7.50 Stara Dąbrowa Szkoła
Kurs nr 2 do SP Stara Dąbrowa
7.40 Krzywnica
7.45 Nowa Dąbrowa
7.50 Stara Dąbrowa Szkoła
Kurs do Przedszkola i klas
Uwaga uczniowie!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły ze Starej Dąbrowy i Parlina
na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
8.00 - msza święta w kościele w Starej Dąbrowie
9.00 - apel inaugurujący w Starej Dąbrowie
Odwóz uczniów po apelu o godzinie 10.15
Wyprawka do Przedszkola
I. Ubrania na zmianę
Ubrania i obuwie zmienne podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
Dzieci starsze (5, 6 - latki)
- wygodne obuwie zmienne (na rzepy lub gumki) - do samodzielnego założenia przez dziecko,
- worek z ubraniami na zmianę (jeśli dziecko potrzebuje)
- szczoteczka, pasta do zęb
Po długich 10 miesiącach...
Do zobaczenia 4 września
#szczepimysię
#StopCovid
Pedagog
Konwencja Praw dziecka
Komunikat!
Szanowni Państwo w związku z wystąpieniem u jednej z osób z naszej szkoły potwierdzonego zakażenia wirusem COVID-19 szkoła objęta zostaje dozorem sanepidu ( nie kwarantanną). Powiatowa stacja sanitarno - epidemiologiczna skontaktuje się bezpośrednio z osobami narażonymi na ewentualne zakażenie. Pracowników szkoły prosimy o obserwację stanu zdrowia . Prosimy również rodziców o kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia uczniów oraz pomiary temperatury u dzieci. Wszelkie dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia uczniów mogące wskazywać objawy COVID-19 prosimy konsultować z lekarzem i zgłaszać do wychowawców klas.
Praca szkoły od 09 listopada 2020r.
Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Drodzy Uczniowie !
W związku z ogłoszonym w dniu 04 listopada komunikatem PRM na system nauki zdalnej z dniem 09 listopada 2020r. przechodzą uczniowie klas I-III.
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal uczą się w systemie zdalnym. Stan ten obowiązuje do 29 listopada 2020r. z możliwością przedłużenia.
Nauka odbywać się będzie zgodnie z dotychczasowym planem lekcji - zdalnie z zachowaniem zasad nauki zdalnej.
Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
Prosimy na bieżąco śledzić stronę szkoły .
https://pspsd.edupage.org oraz stronę facebook szkoły.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły
Arkadiusz Rozwód.
Cała Polska czerwoną strefą.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd ogłosił nowe obostrzenia. Od soboty 24 października cała Polska będzie objęta czerwoną strefą.
Od poniedziałku 26 października zajęcia w klasach IV- VIII odbywać się będą w trybie zdalnym. Klasy I-III oraz oddziały przedszkole pracują bez zmian w trybie stacjonarnym. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna według planu. Wszyskie zajęcia w szkole będą realizowane według obowiązującego planu lekcji. Nowe zasady funkcjonowania szkół podstawowych obowiązują od soboty 24 października do niedzieli 8 listopada.
Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Starej Dąbrowie serdecznie zaprasza pracowników i emerytów szkoły na uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, które odbędą się w Centrum Kultury i Rekreacji w Starej Dąbrowie dnia 13.10.2020r. o godzinie 17.00.
Zgłoszenia rezerwacji miejsc do dnia 07.10.2020r. do godz. 12.00 w nieprzekraczalnym terminie ze względów organizacyjnych.
Tel. kontaktowy: 91 561 35 90
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich
Arkadiusz Rozwód
W pedagogicznym gronie.
Zapraszamy nauczycieli i pracowników szkoły na wspólny wyjazd do Mierzęcina w dniu 10.10.2020.
Ilość miejsc ograniczona, zapisy do 02.10.2020 r.
Dyrektor szkoły
A.Rozwód
APEL GŁÓWNEGO INSPEKTORA PRACY. BEZPIECZEŃSTWO DZIECI.
ROLNIKU KONIECZNIE OBEJRZYJ TEN FILM.
APEL DO ROLNIKÓW
ROLNIKU KONIECZNIE OBEJRZYJ TEN FILM.
Rozkład jazdy autobusów - rok szkolny 2020-21
Rozkład jazdy autobusu nr 1 do szkoły. SP STARA DĄBROWA
Rok szkolny 2020/21
7:40 Krzywnica, 7:45 Nowa Dąbrowa, 7:50 SP Stara Dąbrowa
ODJAZDY ze szkoły godzina : 12:40, 13:40, 15:20
Rozkład jazdy autobusu nr 2 do szkoły SP STARA DĄBROWA
Rok szkolny 2020/21
6:55 Łęczówka, 7:00 Parlino, 7:10 Storkówko, 7:15 Załęcze
7:20 Łęczyca, 7:25 Tolcz, 7:30 Łęczyna, 7:35 SP Stara Dąbrowa
7:40 Moskorze, 7:45 Kicko, 7:50 SP Stara Dąbrowa
ODJAZDY godzina : 12:40, 13:50, 15:20
Rozkład jazdy autobusu nr 3 do szkoły - budynek Parlino
Rok szkolny 2020/21
7:10 Kicko, 7:20 Storkówko, 7:25 Załęcze, 7:30 SP Parlino
7:40 Krzywnica, 7:45 Nowa Dąbrowa, 7:50 Stara Dąbrowa
7:55 Łęczyna, 8:00 Tolcz, 8:05 Łęczyca, 8:10 SP Parlino
ODJAZDY:
12:55 (Łęczyca, Tolcz, Łęczyna, Stara Dąbrowa, Nowa Dąbrowa, Krzywnica)
13:35 (Załęcze, Storkówko, Kicko)
14:00 (Łęczyca, Tolcz, Łęczyna, Stara Dąbrowa, Nowa Dąbrowa, Krzywnica)
14:40 (Załęcze, Storkówko, Kicko)
Procedura zapewniająca bezpieczeństwo w związku z wystąpieniem epidemii covid - 19
Publiczna Szkoła Podstawowa/ Przedszkole
im. Noblistów Polskich w Starej Dąbrowie
( ZAŁĄCZNIKI PROCEDURY DO POBRANIA W ZAKŁADCE - DOKUMENTY/PROCEDURY)
Podstawa prawna:
- Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych
Organizacja pracy szkoły / przedszkola oraz obowiązki pracowników związane
z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z COVID-19- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Publicznej Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Starej Dąbrowie, zwanej dalej szkołą lub placówką, odpowiada Dyrektor szkoły, zwany dalej Dyrektorem.
- W szkole stosuje się aktualne wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty
i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. - Szkoła pracuje w godzinach od 7:00 do 17:00 przy czym:
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych (kaszel, gorączka). Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważania ww. objawów chorobowych za zgodą rodziców/opiekunów, dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje pielęgniarka szkolna lub wyznaczony pracownik.
- Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Przebywając w budynku szkoły uczniowie oraz pracownicy nie muszą zakrywać ust ani nosa (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego a także w niniejszych Procedurach.
- Uczniowie przebywając na terenie szkoły muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, bibliotece, na świetlicy, korytarzach.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie w miejsca wyznaczone przez dyrektora szkoły z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem i w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, pracownika szkoły, ucznia, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) (rodzice/opiekunowie nie wchodzą na teren szkoły, a dzieci przekazują pracownikowi szkoły dyżurującemu przy wejściu do szkoły, wyjątek stanowią rodzice dzieci przedszkolnych 3 -4 latków ).
- Na tablicy ogłoszeń szkoły, w pokoju nauczycielskim oraz w sekretariacie znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
- Szkoła zapewnia:
- Sprzęt i środki czystości do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;
- Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściach do budynku i w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia lekcyjne, świetlicowe i w szatni, a także środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne/osłona na usta i nos dla wszystkich pracowników szkoły pracowników do wykorzystania w razie zaistnienia takiej potrzeby;
- Bezdotykowy termometr; (termometr dotykowy też jest dopuszczony, należy go dezynfekować po każdym użyciu)
- Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem;
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (w pomieszczeniu);
- Kosze na odpady zmieszane z workami, do których wrzucane są zużyte środki ochrony osobistej jak maski, rękawiczki – są to odpady zmieszane.
- Dyrektor:
- Zaznajamia pracowników oraz rodziców (informacja przesyłana za pomocą poczty elektronicznej, e-dziennika, strony internetowej) uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa.
- Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
- Opracowuje harmonogram dyżurów uwzględniając w miarę możliwości potrzeby zdrowotne i bezpieczeństwo nauczycieli powyżej 60 roku życia i istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają tę osobę do tzw. grupy ryzyka (o istotnych problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na przechodzenia przez tę osobę zakażenia koronawirusem, nauczyciel informuje dyrektora szkoły);
- Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;
- Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w placówce;
- Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;
- Współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmiany systemu nauczania – hybrydowy (nauka stacjonarna + nauczanie zdalne), przy pomocy środków komunikacji na odległość;
- Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia i pracownika szkoły;
- Zapewnia taką organizację pracy szkoły, która uniemożliwi znaczne gromadzenie się uczniów w tych samych pomieszczeniach na terenie szkoły;
- Zapewnia organizację zajęć na sali gimnastycznej, która umożliwia przebywanie na niej dzieci z zachowaniem przepisów § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639) oraz umożliwia umycie lub dezynfekcję sprzętu sportowego oraz podłogi;
- Jeśli jest taka możliwość, pracownikom administracji powyżej 60 roku życia i z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, zleca wykonywanie pracy zdalnie;
- Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych);
- budynek szkoły Stara Dabrowa 31
- rodzice klasy pierwszej -boksy szatni przy sali nr 9 ( przez pierwszy
miesiąc nauki a czas niezbędnej pomocy dziecku ograniczyć
do minimum, sytuacje indywidualne po konsultacji z wychowawcą),- interesanci, którzy kierują się do sekretariatu szkoły zatrzymują
się w pierwszym holu szkoły i dzwonkiem wzyają obsługę
– tylko podzczs zajęć lekcyjnych uczniów z wyłączeniem przerw,- budynek przedszkola Stara Dąbrowa 71 - szatnia dzieci z zachowanien zasad wymienionych w ust. 9, sytuacje indywidualne po konsultacji z wychowawcą),
- budynek przedszkola Parlino 17 - szatnia dzieci z zachowanien zasad wymienionych w ust. 9, sytuacje indywidualne po konsultacji z wychowawcą),
- Zapewnia uczniom i pracownikom dostęp do wody pitnej (nie dotyczy fontanny lub źródełka wody pitnej, która na czas funkcjonowania szkoły w okresie epidemii zostaje wyłączona) zgodnie z zasadami udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych – bezpieczne formy i zalecenia higieniczno sanitarne opracowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego - https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2015/09/2015-wytyczne-dla-źródełek-i-fontann-wody-do-picia_PZH-przypis-GIS_2017.pdf.
- Zawiesza częściowo (wybrane oddziały) lub całościowo zajęcia stacjonarne w szkole, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wprowadza w szkole odpowiednio wariant B (kształcenie mieszane – hybrydowe – zajęcia stacjonarne i zdalne) lub C (kształcenie zdalne) pracy szkoły.
- Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- Unikania skupisk ludzi,
- Unikania dotykania oczu, nosa i ust,
- Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- Dezynfekować lub umyć ręce zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
- Zostawiać okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym;
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia (w szczególności kaszel, gorączka);
- Unikać organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu;
- Poinformować dyrektora szkoły o z istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka i tym samym mają wpływ na potencjalnie cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem, celem umożliwienia dyrektorowi wprowadzenia odpowiedniej organizacji pracy szkoły. Pracownik zobowiązany jest przedstawić dyrektorowi dokument, który może potwierdzić, że pracownik ma istotne problemy zdrowotne - do wglądu. Istotnymi problemami zdrowotnymi w tym przypadku są: cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc - astma, zaburzenia odporności;
- Wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, jednorazowe rękawiczki) do zamykanych, wyłożonych workiem foliowych koszy znajdujących się w łazienkach na odpady zmieszane;
- Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa.
- Pracownicy administracji powinni unikać bezpośredniego kontaktu z uczniami oraz nauczycielami.
- Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:
- Kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
- Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw zgodnie z harmonogramem dyżurów, w tym w miarę możliwości zapewniają uczniom możliwość korzystania ze szkolnego boiska lub z pobytu na świeżym powietrzu;
- Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły, tj. dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;
- Wietrzą salę, po odbyciu zajęć a, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego;
- Dbają o to, by uczniowie w miarę możliwości nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze/plecaku/torbie, w wydzielonej szafce;
- Odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji
- W przypadku gdy stwierdzą, że uczeń przyniósł do szkoły przedmioty (np. zabawki), które nie będą wykorzystywane w czasie zajęć (nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami), przypomina uczniowi o zakazie przynoszenia przedmiotów (zbędnych w czasie zajęć) oraz zobowiązuje ucznia do schowania przedmiotu do tornistra/plecaka/torby oraz nie wyciągania ich do czasu zakończenia zajeć w szkole przez ucznia;
- Dbają o to, by uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa przy wyjściu poza teren szkoły i obowiązujących tam procedur w związku z wystąpieniem COVID-19;
- Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb osobisty – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – m.in. co najmniej dystans 1,5 m.
- Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z COVID-19, w tym godziny i zasady pracy świetlicy, biblioteki. Ten fakt odnotowuje w dzienniku elektronicznym.
- Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów nie rzadziej niż co 45 minut.
- Nauczyciele bibliotekarze:
- Pilnują, aby uczniowie nie gromadzili się podczas przerw w bibliotece uniemożliwiając swobodne przemieszczanie się z zachowaniem dystansu 1,5 m;
- Książki i inne materiały wydają bezpośrednio osobie zamawiającej;
- Odkładają zdane przez uczniów i nauczycieli książki i inne materiały w wyznaczone do tego miejsce na okres 48 godzin, a po tym czasie odkładają je na półkę zgodnie z pierwotnym ich układem.
- Pilnują, aby uczniowie nie wchodzili między regały z książkami i nie korzystali z książek oraz innych materiałów (również pracownicy), które odbywają 48 godzinną kwarantannę;
- Osoby sprzątające w placówce:
- Pracują w rękawiczkach;
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
- Dezynfekują toalety – co najmniej 2 razy dziennie, po każdym dniu pracy szkoły;
- Dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych;
- Wietrzą korytarze szkolne – raz na godzinę;
- Po każdym dniu myją detergentem i/lub dezynfekują:
- ciągi komunikacyjne – myją;
- poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie);
- sprzęt wykorzystywany na sali sportowej oraz jej podłogę;
- sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki pozostawiane w salach dydaktycznych w wyznaczonych miejscach;
- Przeprowadzając dezynfekcję postępują zgodnie z instrukcją i zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta środka dezynfekującego;
- Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na wdychanie oparów;
- Wypełniają Kartę dezynfekcji pomieszczenia, która stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Procedur zgodnie z poleceniami dyrektora szkoły lub osoby przez niego upoważnionej.
- Pracownicy obsługi (osoby sprzątające oraz konserwator)
- Dbają o to, by uczniowie przychodzący do szkoły dezynfekowali ręce przy wejściu do placówki (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła);
- Pilnują, aby na teren placówki osoby przyprowadzające i odbierające uczniów ze szkoły, a także osoby spoza szkoły wchodziły tylko, jeśli mają one zakryte usta i nos oraz jednorazowe rękawiczki na rękach lub dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki;
- Wskazują osobom z zewnątrz placówki obszar, w którym mogą przebywać, instruują odnośnie konieczności zasłaniania nosa i ust na terenie i dezynfekcji rąk przy wejściu na teren placówki lub noszenia jednorazowych rękawic oraz zachowania dystansu od innych osób, co najmniej 1,5 metra.
Procedura komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły
- W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W przypadku funkcjonowania szkoły w wariancie C (kształcenie zdalne) jest to jedyny sposób komunikacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem.
- Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć osłonę ust i nosa oraz zachować dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy. Spotkanie, rozmowa nie może się odbywać podczas przerwy, kiedy nauczyciel pełni dyżur.
- W szczególnych przypadkach rodzic/opiekun prawny może odbyć spotkanie ad hoc z nauczycielem za jego zgodą i wiedzą na terenie szkoły bez konieczności wcześniejszego umawiania się, z zachowaniem zasad opisanych w ust. 2 i 4.
- Wchodząc na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym lub pozostać w rękawiczkach ochronnych oraz zgłasza pracownikowi spotkanie z nauczycielem podając swoje dane (imię i nazwisko) oraz nazwisko nauczyciela, z którym jest umówiony. Pracownik szkoły wpisuje dane do księgi wejść szkoły.
- Pracownik szkoły ma prawo sprawdzić dane osobowe rodzica/prawnego opiekuna, który zgłasza spotkanie z nauczycielem na terenie placówki.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu do kontaktu i aktualizowania go, w przypadku wystąpienia zmiany danych kontaktowych. Aktualne numery kontaktowe zbiera na początku wychowawca klasy, a w razie zmiany w ciągu roku szkolnego należy nowy numer podać w sekretariacie szkoły – sekretarz szkoły przekazuje informację dotyczącą zmiany wychowawcy klasy.
- Do kontaktu ze szkołą w sprawach pilnych (np. informacja o zarażeniu COVID-19), wyznacza się następujące numery telefonów 91 561 35 90. Powyższe numery telefonów są również opublikowane na stronie internetowej szkoły www.pspsd.edupage.org
- W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć odbywających się na terenie szkoły rodzic zostanie poinformowany telefonicznie na wskazany przez siebie numer telefonu o konieczności niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.
- Rodzice/opiekunowie prawni (także uczniowie pełnoletni) otrzymują niniejsze Procedury do zapoznania się poprzez e-dziennik i stronę internetowa szkły. Procedurę wysyła/udostępnia dyrektor szkoły lub wychowawca danej klasy z poleceniem dyrektora.
Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły
- Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może odprowadzić do szkoły tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).
- Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysyłać ucznia, u którego w rodzinie któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Rodzic/opiekun (przyprowadzający/odbierający ucznia) może przebywać tylko w części wspólnej szkoły tj.: korytarz gdzie znajduje się szafka ucznia.
- Zaleca się, aby rodzice/opiekunowie nie wchodzili na teren szkoły, a dzieci przekazywali nauczycielowi dyżurującemu przy wejściu do szkoły).
- Opiekun przebywając w budynku szkoły musi stosować środki ochronne zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie: tj: osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.
- Opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu od pracowników szkoły oraz innych opiekunów i uczniów - co najmniej 1,5 m.
- Uczeń wchodzący do szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce, a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w najbliższej łazience przeznaczonej do korzystania przez uczniów.
- Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek i maseczki/osłony ust i nosa, wyrzuca je do kosza z workiem na odpady zmieszane – przy wejściu do szatni.
- Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział, wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia przedmiotów przynoszonych przez uczniów.
- Pracownik dyżurujący przy szatni w miarę możliwości dba o to, by dzieci z różnych oddziałów nie stykały się ze sobą i unikały ścisku.
- W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego objawów chorobowych (wskazujących na chorobę dróg oddechowych) u ucznia, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor wychowawca lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka. W przypadku gdy dziecko samo przyszło do szkoły, uczeń izolowany jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, osoba, która zaobserwowała objawy informuje o tym fakcie dyrektora, zaś dyrektor, wychowawca lub osoba przez niego wyznaczona kontaktuje się z rodzicami, informując o konieczności odbioru dziecka i kontaktu z lekarzem.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi szkoły, który odpowiada za odprowadzanie uczniów do części wspólnej.
- Opuszczając placówkę uczeń odprowadzany jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika szkoły, który oczekuje przy drzwiach wejściowych.
- W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób (oprócz dziecka/dzieci odbieranych ze szkoły).
- Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona do odbioru dziecka przebywa na terenie szkoły dłużej niż jest to konieczne.
Procedura korzystania z szatni
- Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie.
- Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w szatni po przyjściu do szkoły i zabierają je po skończonych zajęciach. Wszystkich uczniów obowiązuje zmiana obuwia.
- Uczniowie mogą korzystać tylko z przypisanej im miejsca w szatni.
- Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub zabrania odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
- Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są do unikania ścisku.
- Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.
- Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
- Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
- W trakcie zajęć dydaktycznych korzystanie z szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu zabrania swojego nakrycia wierzchniego.
- W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie także korzystają z szatni, przestrzegając zasad określonych w ust. 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Procedura organizacji bezpiecznego żywienia
- Szkoła zapewnia uczniom szkoły możliwość spożycia ciepłego posiłku w czasie ich pobytu na terenie placówki.
- Posiłki przygotowywane są przez wykwalifikowanych pracowników szkły przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
- Pracownicy odpowiedzialni za wydawanie / roznoszene posiłków:
- Myją ręce:
- przed rozpoczęciem pracy,
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa.
- Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
- Odbierając dostarczane przez osoby z zewnątrz obiady, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
- Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki, wyrzucają maseczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;
- Po zakończonej pracy, dezynfekują ławki oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora.
- Uczniowie spożywają posiłki w wyznaczonych do tego miejscach.
- Przed zjedzeniem posiłku, uczniowie zobowiązani są umyć ręce zgodnie z instrukcja widniejącą w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Posiłki dzieciom w przedszkolu podają pracownicy odpowiedzialni za roznoszenie posiłków, opiekujący się daną grupą/dzieci.
- Po zakończeniu spożywania posiłku przez uczniów wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekuje/ą powierzchnię ławek przy których spożywane były posiłki. Pracownik dokonuje dezynfekcji w rękawiczkach ochronnych i osłonie ust oraz nosa. Po zakończonej dezynfekcji wyrzuca zużyte środki ochrony osobistej do pojemnika do tego przeznaczonego z workiem na odpady zmieszane. Po zakończonej dezynfekcji pracownik/pracownicy zobowiązani są do umycia rąk zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
Wyjścia na boisko, plac zabaw
- W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z placu zabaw, boiska, terenu szkoły.
- Przerwy w miarę możliwości uczniowie będą spędzali korzystając z boiska, placu zabaw, terenu szkoły (poza budynkiem).
- Nauczyciele w miarę możliwości zapewniają, aby uczniowie unikali ścisku.
- Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele dezynfekują lub myją ręce zgodnie z instrukcją na plakacie.
- Uczniowie nie mogą pozostawać bez opieki na terenie szkoły w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę.
- Plac zabaw zamknięty jest dla osób postronnych.
Organizacja zajęć pozalekcyjnych
- W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne zgodnie z harmonogramem tych zajęć w przypisanych do tych zajęć salach.
- Osoby spoza szkoły, które prowadzą zajęcia pozalekcyjne z uczniami, zobowiązani są do przestrzegania niniejszych Procedur.
- Prowadzący zajęcia pozalekcyjne pilnuje, aby uczniowie nie gromadzili się.
- Prowadzący zajęcia pozalekcyjne unika aktywności, które wymuszają gromadzenie się uczniów.
- Prowadzący zajęcia nie może pozostawiać uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych prowadzący ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela.
- Prowadzący zajęcia podczas prowadzonych zajęć czuwa nad bezpieczeństwem uczniów.
- Prowadzący zajęcia odkłada używany w trakcie zajęć sprzęt, pomoce dydaktyczne w miejsce do tego wyznaczone.
- Jeśli zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, uczniowie oraz prowadzący dezynfekują ręce przy wejściu do budynku.
- Prowadzący zajęcia pozalekcyjne wietrzą salę, w której prowadziły zajęcia przed i po odbyciu zajęć.
Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu
Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu stanowi podstawową formę̨ zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów oraz form przetrwalnikowych.
- W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu.
- W czasie epidemii COVID-19 wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają̨ usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.
- Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:
- wymyć, wyczyścić:
- każdą̨ zabawkę̨ i pomoc dydaktyczną należy dokładnie wyczyścić — powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem stosownego detergentu (należy czytać etykietę) będącego na wyposażeniu szkoły. Po umyciu każdej zabawki i pomocy dydaktycznej należy dokładnie wypłukać gąbkę/szmatkę.
- należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.
lub
2) zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci będącym na wyposażeniu szkoły, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu.
- Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na wolnym powietrzu, aby unikąc wdychania oparów.
- Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym, woda może prowadzić do ich uszkodzenia.
- W czasie epidemii używane w czasie zajęć książki będące na wyposażeniu sali należy odłożyć w wyznaczone miejsce, aby odleżały 48 godzin. Po tym czasie mogą wrócić do sali i mogą z nich korzystać inni nauczyciele/uczniowie.
- Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- Szkoła dysponuje wolnym pomieszczeniem, które można zaadoptować wyłącznie na izolatkę.
- Rozwiązaniem, które przyjęliśmy w przypadku osoby u której stwierdzono objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych
- budynek szkoły Stara Dabrowa 31
- pomieszczenie gabinetu pielęgniarki,
- budynek przedszkola Stara Dąbrowa 71
- pomieszczenie gabinetu logopedy,
- budynek przedszkola Parlino 17
- pomieszczenie gabinetu logopedy,
Pomieszczenie te zostały zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Każdemu dziecku, które kaszle i/lub ma duszności, należy na podstawie zgody rodzica/opiekuna prawnego zmierzyć temperaturę po jego odizolowaniu – termometr znajduje się w:
- budynek szkoły Stara Dabrowa 31
- sekretariat szkoły, - budynek przedszkola Stara Dąbrowa 71
- budynek szkoły Stara Dabrowa 31
- wychowawca grupy,
c) budynek przedszkola Parlino 17- pomieszczenie woźnej szkoły,
Pomiaru dokonuje pracownik, który przebywa z dzieckiem w izolacji.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę sugerująca infekcję dróg oddechowych (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka – należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;
a) temperatura ciała mierzona termometrem bezdotykowym wynosi
38°C lub wyżej należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia
sposobu odebrania dziecka ze szkoły, przypomnieć o obowiązku
skorzystania z teleporady medycznej a dziecko niezwłocznie izolować
od grupy.b)---temperatura ciała mierzona termometrem innym niż bezdotykowy
wynosi pomiędzy 37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców
ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka
ze szkoły, przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady
medycznej a dziecko niezwłocznie izolować od grupy.- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł), a pracownik dokonujący dezynfekcji zakłada rękawiczki ochronne oraz osłonę ust i nosa, które po zakończonej pracy wyrzuca do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myje ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa (zachowują dystans co najmniej 1,5 metra od osoby przekazującej dziecko, mają osłona nosa i ust, dezynfekują ręce lub noszą rękawiczki ochronne). Dziecko do rodziców przyprowadza wyznaczony pracownik szkoły. Dziecko wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia. Pracownik kontaktuje się z lekarzem opieki zdrowotnej celem uzyskania teleporady, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni COVID-19.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną. Osoby przeprowadzające mycie/dezynfekcję korzystają ze środków ochrony osobistej (osłona nosa, ust, rękawice ochronne), za po zakończonej pracy zużyte środki wyrzucają do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
- Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba prowadzi Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej Procedury. Rejestr prowadzony jest tylko w wersji papierowej, na podstawie zgłoszonych przez pracowników przypadków chorobowych. Po 14 dniach od identyfikacji objawów chorobowych dane osobowe osoba prowadząca rejestr wymazuje z tabeli rejestru.
Przepisy końcowe
- Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszych procedurach obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, a także osoby wykonującej prace na rzecz szkoły, niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy lub zadań, które wykonuje.
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 1 września 2020 r. do czasu ich odwołania.
Załączniki do Procedury:
- Karta dezynfekcji pomieszczenia,
- Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników.
Z w/w dokumentem Rada Pedagogiczna w dniu 28.08.2020 r. a następnie z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pozostałych pracowników szkoły oraz rodziców/ opiekunów prawnych dzieci poprzez umieszczenie na stronie internetowej szkoły.
Załącznik nr 1
KARTA DEZYNFEKCJI POMIESZCZENIA
____________________________________________________________
L.p.
Data
Godzina
Czytelny podpis pracownika, który przeprowadził czyszczenie/dezynfekcję
Uwagi
Załącznik nr 2
REJESTR WYSTĘPUJĄCYCH W SZKOLE ZDARZEŃ CHOROBOWYCH WSKAZUJĄCYCH NA INFEKCJE DRÓG ODDECHOWYCH UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW
L.p.
Imię i nazwisko
Klasa (w przypadku ucznia)
Data wystąpienia objawów
Godzina zgłoszenia
Osoba zgłaszająca
Objawy
Temperatura ciała
COVID-19
Tak/Nie
Rejestr prowadzi się tylko w wersji papierowej. Rejestr prowadzi dyrektor szkoły. Po okresie 2 tygodni od wystąpienia objawów chorobowych dane osobowe ucznia, pracownika szkoły są wymazywane z rejestru.
Wyprawka do przedszkola 3-4 lata.
- UBRANIA NA ZMIANĘ
Wszystkie rzeczy – ubrania wymienione poniżej podpisujemy imieniem i nazwiskiem dziecka J
- Kapcie – wygodne i do samodzielnego założenia przez dziecko J
- worek z rzeczami na zmianę ( majteczki, skarpetki, spodnie, koszulka) minimum x 3 – uzupełniane na bieżąco
- chusteczki higieniczne w pudełku – 1 x w miesiącu
- chusteczki nawilżone (mokre) - 1 raz w miesiącu
Worek z ubraniami na zmianę pozostawiamy w szatni na wieszaku indywidualnym przeznaczonym dla dziecka, chusteczki przynosimy do sali.
- DO LEŻAKOWANIA
- Piżamka
- Poduszka z poszewka – 40cm x 40cm
- Koc lub kołdra z poszewką – 100cm x 150cm
- Worek na pościel
- PRZYBORY I ARTYKUŁY PAPIERNICZE
- 1 ryza papieru ksero
- 2 bloki rysunkowe kolorowe
- 2 bloki techniczne kolorowe i białe
- 1 x kredki ołówkowe – „Bambino”
- 1 x kleje „Magic” w sztyfcie
- 2 x kleje „Magic” w tubce
- 1 x zestaw kolorowych bibuł
- 1 x paczka plasteliny „Astra” lub „Bambino” – ze względu na miękkość
- 1 x pędzel średniej grubości
Aktualności
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Klasy I- III
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Klasy IV- VIII
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Filia Parlino
- Rozkład jazdy autobusów - rok szkolny 2020-21
- Procedura zapewniająca bezpieczeństwo w związku z wystąpieniem epidemii covid - 19
Kontakt
- Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Starej DąbrowieSzkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich. Stara Dąbrowa 31.73-112 Stara Dąbrowa.
- Tel: 91 5613590
Galeria zdjęć
DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU
Uwaga rodzice nowych dzieci , przyjętych do przedszkola od 1 września 2020 r. !
Informujemy, że organizacja dni adaptacyjnych została zmieniona ze względu na stan epidemii koronawirusa.
Dni adaptacyjne zostały skrócone .
W dniach 25,26,27,28 sierpnia 2020 r. między godziną 15.00 a 16.00 rodzice będą mogli odwiedzić przedszkole, zapoznać się z paniami, obejrzeć sale, zabawki, szatnie. Natomiast dziecko na adaptację przyprowadzamy od godz.8.00 do godz. 12.00 na dwa dni adaptacyjne.
Musimy jednak zachować reżim sanitarny dlatego też prosimy o telefoniczne zapisywanie się w dniu poprzedzającym wizytę na wybrany dzień i godzinę, w której nas odwiedzicie.
Należy wybrać 2 dni , w których dziecko będzie uczęszczało do przedszkola:
25 sierpnia (wtorek) 8.00-12.00
26 sierpnia (środa) 8.00-12.00
27 sierpnia (czwartek) 8.00-12.00
28 sierpnia (piątek) 8.00-12.00Szkoła poinformuje telefonicznie następnego dnia o akceptacji terminu odwiedzin przedszkola,
w ramach adaptacji.Telefon do szkoły
91 561 35 90
WYPRAWKA I KSIĄŻKI PRZEDSZKOLAKA GRUPA ,,0” SP W ST. DĄBROWIE – FILIA PARLINO
KSIĄŻKI DLA DZIECI 6-LETNICH W SP W STAREJ DĄBROWIE-FILIA W PARLINIE
ROK SZKOLNY 2020/2021
PROSZĘ O ZAKUPIENIE KSIĄŻEK Z WYDAWNICTWA NOWA ERA
,,DZIECIAKI W AKCJI''-SZEŚCIOLATKI. DATA WYDANIA 2020 ROK.
WYCHOWAWCA:KRYSTYNA KORSAK
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA GRUPA ,,0”
SP W STAREJ DĄBROWIE – FILIA PARLINO
ROK SZKOLNY 2020/2021
• teczka tekturowa-podpisana
• kredki ołówkowe
• kredki świecowe
• piórnik
• 3 ołówki
• gumka do ścierania
• temperówka
• nożyczki
• klej-2 sztuki
• plastelina
• farby plakatowe + pędzel cienki i gruby
• bibuła
• biały papier ksero – 1 ryza
• kolorowy papier ksero – 1 ryza
• strój gimnastyczny w woreczku ( koszulka, spodenki )
UWAGA!
PROSZĘ PODPISAĆ WSZYSTKIE PRZYBORY I KSIĄŻKI
WYPRAWKA PIĘCIOLATKA
Wyprawka dla przedszkolaków na rok 2020/2021 PIĘCIOLATKI
1. ARTYKUŁY PLASTYCZNE:
❑ Blok techniczny biały A4- 1 szt.
❑ Blok techniczny biały A3- 1 szt.
❑ Blok techniczny kolorowy A3- 2 szt.
❑ Blok techniczny kolorowy A4- 2 szt.
❑ Blok rysunkowy kolorowy A3- 1 szt.
❑ Blok rysunkowy kolorowy A4- 1 szt.
❑ Ryza papieru ksero – 1 szt.
❑ Wycinanka (nie samoprzylepna)- 2 szt.
❑ Klej w sztyfcie „Magic” – 2 szt.
❑ Plastelina „Bambino” lub „Astra” 12 kol.- 2 szt.
❑ Nożyczki- 1 szt.
❑ Ołówek (gruby)- 2 szt.
❑ Kredki świecowe „Bambino”-1 szt.
❑ Pędzelki duży i mały- min. 2 szt.
❑ Zestaw kolorowych bibuł – 1 szt.
❑ Teczka z gumką na prace plastyczne- 1 szt.
❑ Piórnik typu „tuba” lub saszetka- 1 szt.
❑ Flamastry 12 szt.- 1 szt.
2. ARTYKUŁY HIGIENICZNE:
❑ Obuwie zmienne – wygodne i samodzielnie zakładane przez dziecko
❑ Ubrania na zmianę dostosowane do pory roku (w worku w szatni)
❑ Chusteczki higieniczne w pudełku – 1 szt./mies.
❑ chusteczki nawilżane- 1 szt./mies.
❑ Kubek, pasta, szczoteczka do zębów
❑ Mały ręcznik z wieszaczkiem
❑ Kocyk i poduszeczka dla dzieci pozostających na leżakach
3. RODZICE PRZYNOSZĄ ZE SOBĄ:
❑ Pewność, że dziecko sobie poradzi
❑ Zaufanie do nauczycieli i personelu przedszkola
❑ Uśmiech na twarzy
WSZYSTKIE RZECZY NALEŻY PODPISAĆ W WIDOCZNYM MIEJSCU!
WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY
WYPRAWKA DLA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA UCZEŃ OTRZYMA PO ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO
Zeszyty (podpisane na okładce)
w wąskie linie (niebieskie i czerwone linie) - 32-kartkowy, 2 szt.
w kratkę - 16-kartkowy; 2 szt.
Zeszyt do korespondencji w kratkę; pierwsza strona wypełniona danymi dziecka:
imię i nazwisko (obowiązkowo)
klasa (obowiązkowo)
telefony kontaktowe do rodziców /opiekunów (obowiązkowo)
data i miejsce urodzenia oraz PESEL
adres zamieszkania
Piórnik wyposażony w następujące przybory, które dziecko nosi codziennie:
kredki ołówkowe
pisaki (6 sztuk)
dwa zatemperowane ołówki
mała temperówka z pojemnikiem
gumka do mazania
linijka
nożyczki z zaokrąglonymi czubkami (podpisane)
klej w sztyfcie (dobrej jakości)
Materiały do zajęć plastyczno- technicznych, matematycznych:
1 mały blok techniczny z białymi kartkami
2 małe bloki techniczne z kolorowymi kartkami
1 duży blok A3 z białymi kartkami i kolorowymi
kredki - pastele olejne firmy Pentel (12 szt.)
papier kolorowy (wycinanka)
plastelina
farby plakatowe
3 pędzle różnej grubości
teczka zamykana na gumkę
liczydło (małe, wielkość A5)
pojemnik na wodę
farby- akwarele
4 bibuły kolorowe1 ryza papieru
Wszystkie przybory szkolne proszę podpisać !!!
Obuwie na zmianę (tenisówki na białej podeszwie lub obuwie sportowe)
Strój do gimnastyki - biała koszulka z krótkim rękawem, ciemne spodenki, skarpetki, (dziecko przynosi strój w podpisanym worku z materiału)
Strój galowy na uroczystości szkolne - biała bluzka lub koszula, granatowa lub czarna spódnica/spodnie
🔶Przybory, które uczeń powinien nosić codziennie do szkoły:
✔️zeszyty: jeden w kratkę i jeden w 3 linie,
✔️piórnik z wyposażeniem: 2 ołówki, temperówka, gumka, nożyczki, klej, kredki,
✔️zeszyt do korespondencji (najlepiej 16-kartkowy zeszyt),
✔️strój gimnastyczny, tj. biała koszulka i ciemne spodenki (zgodnie z planem zajęć),
✔️obuwie zmienne na jasnej podeszwie w podpisanym worku (może zostać w szatni).
🔶Przybory, które uczeń przynosi i zostają do pracy w klasie:
✔️ zeszyty: jeden w kratkę i jeden w 3 linie,
✔️ blok rysunkowy biały A 4,
✔️ blok rysunkowy kolorowy A 4,
✔️ blok techniczny biały A 4,
✔️ blok techniczny kolorowy A 4,
✔️ wycinanka (zeszyt papierów kolorowych),
✔️ farby akwarelowe, 2 pędzle (cienki i gruby), kubeczek,
✔️ plastelina + plastikowa podkładka,
✔️ 2 papierowe teczki na prace, najlepiej z gumką,
✔️ 1 arkusz brystolu (biały lub kolorowy),
✔️ ewentualnie dodatkowe przybory wskazane przez wychowawców poszczególnych klas we wrześniu.
Bardzo prosimy, aby wszystkie przybory były podpisane. Nowa sytuacja, emocje, obowiązki, mogą sprawić, że pierwszoklasista (choć nie tylko) może zapomnieć, które rzeczy są jego lub pomylić podobne przedmioty.
Egzaminy poprawkowe
Wyprawka przedszkolaka
WYPRAWKA DO PRZEDSZKOLA 3- 4 LATA
- UBRANIA NA ZMIANĘ
Wszystkie rzeczy – ubrania wymienione poniżej podpisujemy imieniem i nazwiskiem dziecka
- Kapcie – wygodne i do samodzielnego założenia przez dziecko
- worek z rzeczami na zmianę ( majteczki, skarpetki, spodnie, koszulka) minimum x 3 – uzupełniane na bieżąco
- chusteczki higieniczne w pudełku – 1 x w miesiącu
- chusteczki nawilżone (mokre) - 1 raz w miesiącu
Worek z ubraniami na zmianę pozostawiamy w szatni na wieszaku indywidualnym przeznaczonym dla dziecka, chusteczki przynosimy do sali.
- DO LEŻAKOWANIA
- Piżamka
- Poduszka z poszewka – 40cm x 40cm
- Koc lub kołdra z poszewką – 100cm x 150cm
- Worek na pościel
- PRZYBORY I ARTYKUŁY PAPIERNICZE
- 1 ryza papieru ksero
- 2 bloki rysunkowe kolorowe
- 2 bloki techniczne kolorowe i białe
- 1 x kredki ołówkowe – „Bambino”
- 1 x kleje „Magic” w sztyfcie
- 2 x kleje „Magic” w tubce
- 1 x zestaw kolorowych bibuł
- 1 x paczka plasteliny „Astra” lub „Bambino” – ze względu na miękkość
- 1 x pędzel średniej grubości
Drodzy Absolwenci!
Wyniki egzaminu ósmoklasisty dostępne będą na stronie po zalogowaniu na stronę https://wyniki.edu.pl/login Logowanie będzie możliwe 31. 07. 2020 r. od godziny 10.00.
Wygenerowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną indywidualne loginy i hasła otrzymacie razem z zaświadczeniami z wynikami egzaminu.
Po odbiór zaświadczenia proszę zgłosić się osobiście do sekretariatu szkoły w godz. 10:00 – 15:00 w piątek 31 lipca 2020 r.
Zaświadczenia należy obowiązkowo dostarczyć do 4 sierpnia o godz. 15:00 do szkoły pierwszego wyboru.
Życzę Wam powodzenia!
Arkadiusz Rozwód
Uwaga pracownicy szkoły
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Starej Dąbrowie przyjmuje wnioski na dofinansowanie zaległych Świąt Wielkanocnych - załącznik nr 4, i wczasów pod gruszą - załącznik nr 3. Wraz z w/w wnioskami należy złożyć " oświadczenie o wysokości dochodu+-załącznik nr 11, informacja o progach dochodowych - załącznik nr 7 , jak również "oświadczenie uprawnionego o udostępnianiu danych osobowych -załącznik nr 15
Dokumenty należy złożyć jak najszybciej aby komisja socjalna mogła dokonać analizy wskazanych świadczeń.
Załączniki do pobrania w zakładce Dokumenty - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Dokumenty - załączniki dostępne również w sekretariacie szkoły.
11 listopada - Święto Niepodległości
- 7
„Spośród słów używanych nieczęsto,
Tłumnie dzisiaj na place wybiegło Słowo piękne,
jak honor i męstwo,
Słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ.”
(Marcin Wolski „Niepodległość”)
08 listopada uczciliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Wiersze recytowane przez uczniów oraz pieśni patriotyczne śpiewane przez chór szkolny „Wesoła Nowina” wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy też solistów naszego chóru. Pamiętajmy, że to dzięki niezłomności naszych przodków możemy dzisiaj cieszyć się wolnością, z dumą śpiewać hymn narodowy i wywieszać biało-czerwone flagi.
Pani Dyrektor Dominika Sosnowska podkreśliła wagę Święta Niepodległości oraz podziękowała zarówno uczniom biorącym udział w akademii jak i ich opiekunom.
Międzynarodowy Dzień Artystów
- 23
Międzynarodowy Dzień Artystów to szczególny moment, by zatrzymać się i docenić wkład artystów w nasze życie. 25 października świętujemy nie tylko talent i pasję twórców, ale także ich zaangażowanie w budowanie naszej wspólnej kultury.
Pragnąc przybliżyć sylwetki artystów światowego formatu, nasi uczniowie pod opieką pani od plastyki i wychowawców, wykonali piękne prezentacje. Mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły Olgę Tokarczuk (kl. 1b, 2b 3b), Stanisława Wyspiańskiego (kl. 2a i 3a), Leonardo da Vinci (kl.4), Olgę Boznańską (kl.5), Vincenta van Gogha (kl.6), Pabla Picasso (kl.7) oraz Fridę Kahlo (kl.8). Sylwetki Mistrzów, ciekawostki i ich dzieła były przygotowane perfekcyjnie!!! Gratulujemy pomysłów i odwagi podczas występów! W nasze szkole rosną prawdziwi ARTYŚCI!
Zapraszamy do galerii!
JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE !
- 8
JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!
To hasło przewodnie Kampanii Społecznej, do udziału w której nasza szkoła została zaproszona przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braillea w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. W ramach tej akcji psycholog szkolna i p. Ilona Nowak (nauczyciel świetlicy) podjęły szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Od 07.10.2024r. do 21.10.2024r. nasi uczniowie (najpierw uczniowie klas wczesnoszkolnych 1, 2, 3 a następnie uczniowie klas 4,5,6,7,8 uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt.: Jak można zastąpić wzrok, jak patrzeć dłońmi? Chętni uczniowie mogli sprawdzić czy łatwo jest wykonywać proste codzienne czynności, kiedy się nie widzi np.: usiąść na krześle, poruszać się z użyciem białej laski, przejść przez tor przeszkód z zamkniętymi oczami. Akcja obejmowała różnorodne aktywności dostosowane do wieku uczestników głównie pracowano metodą warsztatową, proponowano ćwiczenia i zajęcia edukacyjne, które miały pomóc uczniom lepiej zrozumieć świat osób niewidomych. W ostatnim dniu Kampanii gościliśmy p. Monikę (osobę niewidomą), która dzieliła się swoimi doświadczeniami m.in. opowiadając o nauce czytania techniką Braillea. Uczniowie uczyli się pisać własne imię wzorując się na punktowym piśmie i alfabecie Braillea. Dzięki przeprowadzonej akcji w naszej szkole- uczniowie kształcili postawę otwartości, tolerancji i empatii w stosunku do osób z dysfunkcjami wzroku.
Dzień Edukacji Narodowej.
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. „Dzień Nauczyciela” jest jednym z najważniejszych świąt edukacyjnych obchodzonych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. To okazja do docenienia pracy nauczycieli i pracowników oświaty, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości społeczeństwa.
Warto dodać, że data ta nie jest przypadkowa – 14 października 1773 roku została powołana do życia Komisja Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty w Europie. Inicjatorem jej był król Stanisław August Poniatowski, a jej celem było reformowanie szkolnictwa i podniesienie jakości edukacji w Polsce. Jej działalność miała ogromne znaczenie dla rozwoju polskiego szkolnictwa.
Na naszym szkolnym apelu były przemówienia i życzenia – Pani Dyrektor, Pana Wójta- nie tylko dla Nauczycieli, ale wszystkich Pracowników Oświaty. Wiele wzruszeń dostarczyły nam uczniowskie występy – przedstawienie przygotowane przez klasę VII, piosenki śpiewane przez Chór Szkolny wraz z solistkami oraz występ Krzysia, który zagrał nam na saksofonie…
9
Otwarcie Eko Ogrodu "Cztery poru roku"
- 17
W dniu 30 września 2024 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie!
Po wielu miesiącach wytężonej pracy, na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Dąbrowie pani Dominiki Sosnowskiej, spotkaliśmy się, aby wspólnie i uroczyście otworzyć szkolny Eko Ogród dydaktyczny „Cztery pory roku”. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 148,500 oraz środków własnych w kwocie 16 500,00 Łącznie koszt zadania wyniósł 165 000,00 zł.
Utworzenie tak wyjątkowego miejsca pozwoli w znacznym stopniu rozszerzyć wiedzę dzieci i młodzieży w niekonwencjonalny i ciekawy sposób. Wraz z szacownymi Gośćmi z Województwa, Powiatu i Gminy mogliśmy podziwiać występy naszych przedszkolaków z grup 3 i 4-latków oraz uczniów z klas najmłodszych. Na szczególne słowa uznania zasługuje solowy występ naszej uczennicy z klasy 7, która zaśpiewała stary szlagier w nowej wersji "Pamiętajcie o ogrodach".
Po części artystycznej, uroczyście otworzono nasz Eko Ogród a wstęgę przecinali: Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego oraz Prezes Zarządu Bio Star pan Sebastian Szwajlik, Wójt Gminy Stara Dąbrowa- pan Tomasz Ogonowski i zastępca Wójta pani Aldona Łodyga, Dyrektor ZSP pani Dominika Sosnowska, Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej pan Stanisław Kopeć, Przewodniczący Rady Gminy Stara Dąbrowa Remigiusz Mariański, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Karolina Nowak oraz przedstawiciel młodzieży szkolnej- Krzysztof Stawski.
Gdy wszystkie formalności zostały dopełnione, każda klasa posadziła własne drzewko, o które obiecała dbać przez cały okres nauki. Po fizycznych aktywnościach ogrodniczych, przyszedł czas na aktywności sportowe. Gdy głód dał o sobie znać wszyscy goście i cała społeczność szkolna mogła skosztować wypieków naszych mam i pyszności przygotowanych przez KGW DĄBROWIANKI ze Starej Dąbrowy, KGW AKTYWNE KOBIETY z Parlina, KGW KONICZYNKI z Łęczycy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego wydarzenia!
#Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Szkoło, wróciliśmy. Nowy rok szkolny uroczyście powitany! Niech każdy jego dzień będzie pełen wyzwań, inspiracji i sukcesów! Powodzenia !
Apel z okazji ŚWIĘTA CHRZTU POLSKI
- 1
Dnia 11 kwietnia w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy akademia z okazji ŚWIĘTA CHRZTU POLSKI. Święto to zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 22 lutego 2019 roku.
Historycy są pewni, ze chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I w Wielką Sobotę dnia 14 kwietnia 966 roku dał początek tworzeniu się państwa polskiego. Tą ważną uroczystość nasza społeczność szkolna uczciła odświętnymi strojami i uroczystą akademią w czasie której usłyszeliśmy wiersze i pieśni, również solowe sławiące to ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu. Podczas występu uczniów klasy VI i VIII mogliśmy podziwiać m.in.. deklamację wiersza o świętym Wojciechu jak i również zanucić pieśń Bogurodzicę – pierwszy hymn polski w wykonaniu naszego szkolnego chóru. Było to ważne pouczające patriotyczne wydarzenie w naszej szkole. Uroczystą akademię przygotowali wybrani uczniowie klas VI, VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii oraz chór szkolny pod kierunkiem nauczyciela muzyki. Dziękujemy za przybliżenie atmosfery tamtych ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny.
Uczniowski Klub Sportowy Kometka
29 lutego 2024r. powstał w naszej szkole Uczniowski Klub Sportowy KOMETKA. Na treningi przychodzą uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, mieszkańcy gminy i goście.
Od trzech lat grupa entuzjastów badmintona spotykała się co tydzień na treningach, na sali gimnastycznej.
W sobotę 23 marca na naszej hali sportowej odbył się pierwszy Wiosenny Turniej Badmintona o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy.
Zawody rozegrały się w pięciu kategoriach: Seniorzy: mężczyźni i kobiety, Juniorzy Starsi : dziewczęta i chłopcy oraz Juniorzy Młodsi. Poza Turniejem rozegrano pojedynki zwane MIKSTEM, w których gra podwójna odbywa się w parach mieszanych i w dowolnej kategorii wiekowej.
Było nam niezmiernie miło gościć Panią Sylwia Kalmus - Samsel Wójt Gminy Stara Dąbrowa, Panią Alicję Terlikowską Z-cę Wójta, Pana Krzysztofa Bartnickiego Przewodniczącego Rady Gminy jednocześnie sponsora nagród, wszystkich przybyłych zawodników oraz kibiców. Nie zabrakło też poczęstunku dla wszystkich graczy i gości, za który serdecznie dziękujemy Paniom: Stanisławie Szczepaniak, Agnieszcze Szyszkowskiej i naszej Pani Prezes Klubu Aleksandrze Grabskiej.
Szczególne podziękowania składamy Paniom z KGW w Starej Dąbrowie za ugotowanie grochówki godnej miana Mistrzostwa Świata!!! Wszystkim , którzy przyczynili się do tak świetnej organizacji Turnieju bardzo serdecznie dziękujemy Nad poprawnością przebiegu rozgrywek czuwali niezastąpieni w tej dziedzinie Sędziowie Główni Państwo Paweł i Monika Ziółkowscy. We wspaniałej, przyjaznej ,sportowej atmosferze doczekaliśmy się ostatecznych wyników, a oto one:
Kategoria SENIORZY mężczyźni:
1 m - ce Piotr Gałkiewicz
2 m - ce Cezary Misztela
3 m - ce Jan Szczepaniak
Kategoria SENIORZY panie:
1 m - ce Joanna Kisiel
2 m - ce Stanisława Szczepaniak
3 m - ce Agnieszka Szyszkowska
Kategoria JUNIORZY chłopcy:
1 m - ce Oskar Kruk
2 m - ce Daniel Włodarczyk
3 m - ce Maciej Kolankowski
Kategoria JUNIORZY dziewczęta:
1 m - ce Malwina Drapińska
2 m - ce Aleksandra Kruk
3 m - ce Aleksandra Moszyńska
Kategoria JUNIORZY Młodsi :
1 m - ce Jakub Szymański
2 m - ce Błażej Przewoźnik
3 m - ce Hanna Grabska
G R A T U L U J E M Y !!!!!!
W czerwcu kolejny Turniej przed nami..już teraz rozpoczynamy intensywne treningi
50
Nasza szkoła dołączyła do kampanii respektuj.pl
To pierwsza taka kampania w Polsce, przewidziana na kilka lat, w której polskie szkoły - nauczycieli i uczniów wspierają znani i cenieni artyści, dziennikarze, ludzie mediów - wspaniali, nieszablonowi, troszczący się o świat wokół nich.
Inicjatorem i twórcą projektu jest Dariusz Martynowicz. Patronat nad projektem objęły: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Orange oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Wspiera nas także Go Jump, a partnerem technologicznym projektu jest Dell Technologies.
- Mam przyjemność ogłosić, że nasza szkoła dołączyła do tej kampanii!
- Wspólnie budujmy szkołę wolną od przemocy i dyskryminacji.
- Wejdź na stronę www.respektuj.pl
- Dodaj Fanpage respektujpl do obserwowanych.
Dołącz do nas i zmieniaj świat wokół siebie!
W naszej szkole 4 nauczycielki ( Jola, Emila, Ilona, Jola T.) wraz z wybranymi uczniami z Filii Parlino postanowiły dołączyć do Kampanii Respektujemy.
Trwają już akcje z nagrywaniem filmu, tworzeniem scenariusza, dialogów i dekoracji, a także lekcje z wartościowymi tematami!
W związku z przeprowadzaną akcją w szkole-liczymy nie tylko na nagrody czy możliwość wygrania zabawy edukacyjnej w GOJUMP ale PRZEDE WSZYSTKIM na wartość przesłania: Stop dyskryminacji! i zrozumienia jak ważny jest każdy człowiek!
Jarmark już za nami......
Było pięknie... (fotoleracja)
23
Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy!!!!
Już wszystko gotowe.....
6
Zapraszamy wszystkich 8 grudnia
Spotkania z rodzicami
15.10.2023 Dzień Białej Laski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (w dniu 23.10.23r. w Filii Parlino) w klasach (1, 2, 3) odbyły się warsztaty tematyczne dotyczące rozumienia świata osób niepełnosprawnych. P. psycholog Jolanta Tota, tłumaczyła dzieciom pojęcia m.in. co to jest niepełnosprawność, do czego służy narząd wzroku, słuchu, dotyku oraz ponadto opowiadała o przedmiotach, które pomagają osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu. Uczniowie zastanawiali się nad tym, co sprawia osobom niepełnosprawnym najwięcej trudności. W grupie przedszkolnej (zerówka) dzieci zapoznawały się z obsługą białej laski, ćwiczyły sensoryczną blokadę wzroku wraz z możliwością bezpiecznego pokonania przeszkody.
Powyższe działania miały na celu uwrażliwienie dzieci/uczniów na bariery, jakie w codziennym życiu mogą napotykać osoby niewidome lub słabowidzące ze względu na niedostateczne dostosowanie otoczenia do ich potrzeb. Spotkanie było niezwykłą lekcją doświadczalną dla każdego dziecka! W szkole została wykonana specjalnie na tę okoliczność gazetka.
Wszystkim Paniom zaangażowanym w lekcje warsztatowe serdecznie dziękujęmy. Liczymy, że dzięki naszym wspólnym staraniom uzyskamy certyfikat szkoły przyjaznej osobom niewidomym.
24
Zdjęcia w szkole
2 października 2023 będą robione zdjęcia w szkole. Trzeba się przygotować i pomyśleć, które wybrać.
Rozkład jazdy autobusów szkolnych na rok 2023/2024
Kurs nr 1 do SP Stara Dąbrowa
7.10 Parlino
7.15 Storkówko
7.20 Załęcze
7.25 Łęczyca
7.30 Tolcz
7.35 Łęczyna
7.40 Stara Dąbrowa Szkoła
7.45 Kicko
7.50 Stara Dąbrowa Szkoła
Kurs nr 2 do SP Stara Dąbrowa
7.40 Krzywnica
7.45 Nowa Dąbrowa
7.50 Stara Dąbrowa Szkoła
Kurs do Przedszkola i klas 1 - 3 w Parlinie
7.00 Kicko
7.05 Moskorze
7.10 Storkówko
7.15 Załęcze
7.20 Parlino Przedszkole
7.30 Białuń
7.35 Chlebówko
7.40 Krzywnica
7.45 Nowa Dąbrowa
7.50 Stara Dąbrowa Szkoła
7.55 Łęczyna
8.00 Tolcz
8.05 Łęczyca
8.10 Parlino Przedszkole i Szkoła
Odwozy: 12.55, 13.35, 14.00, 14.30 i 15.30.
4 września odwóz po apelu o godz.10.15
Uwaga uczniowie!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły ze Starej Dąbrowy i Parlina
na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
8.00 - msza święta w kościele w Starej Dąbrowie
9.00 - apel inaugurujący w Starej Dąbrowie
Odwóz uczniów po apelu o godzinie 10.15
Uwaga przedszkolaki!!!
Wyprawka do Przedszkola
I. Ubrania na zmianę
Ubrania i obuwie zmienne podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
Dzieci starsze (5, 6 - latki)
- wygodne obuwie zmienne (na rzepy lub gumki) - do samodzielnego założenia przez dziecko,
- worek z ubraniami na zmianę (jeśli dziecko potrzebuje)
- szczoteczka, pasta do zębów i kubeczek.
Dzieci młodsze (3, 4 - latki)
- wygodne obuwie zmienne (na rzepy lub gumki) - do samodzielnego założenia przez dziecko,
- worek z rzeczami na zmianę (majteczki, skarpetki, spodnie, koszulka) - minimum po 3 sztuki - uzupełniane na bieżąco,
- piżamka,
- poduszka 40 x 40 cm,
- kocyk lub kołderka z poszewką 100 x 150 cm,
- worek na pościel,
- szczoteczka, pasta do zębów i kubeczek.
Dzieci z wszystkich grup przynoszą również:
- ryza białego papieru ksero,
- chusteczki nawilżane oraz suche, higieniczne w pudełku (100 sztuk) 1 raz w miesiącu.
Worki z ubraniami na zmianę pozostają w szatni na wieszaku przeznaczonym dla dziecka, natomiast chusteczki prosimy dostarczyć w pierwszym dniu wychowawcom.
II. Przybory i artykuły papiernicze.
Na wszystkie potrzebne przybory i artykuły papiernicze (np. kolorowy papier rysunkowy i techniczny, kleje, farby, plastelinę itd.) zostanie zorganizowana składka pieniężna.
Kwota zostanie podana w późniejszym terminie.
Po długich 10 miesiącach...
Do zobaczenia 4 września
Logowanie
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych